Новините днес

Всичко за 69-и международен филмов фестивал в Кан, 2016 г.

Най-голямото филмово събитие в Европа започва днес и в продължение на 11 дни ще ни вълнува с множество мероприятия, прожекции, случки и всичко онова, което вълнува върлите киномани.

Кан е мястото, където киното срещата реалността и всички ние сме адски развълнувани от факта, че и тази година ще станем свидетели на множество заглавия, които нямат търпение да потропат на вратата ни и да ни предложат онова, от което истински се вълнуваме.

По случай днешния старт се постарахме да Ви предоставим всичко, което знаем за фестивала до този момент – от имената на филмите, които се борят за „Златна палма“, до състава на журито.

Тазгодишния фестивал е 69-ти поред и за президент на журито е избран австралийския режисьор Джордж Милър, който миналата година ни подари Mad Max: Fury Road. Водещ на откриващата и закриващата церемонии ще бъде френския актьор Лоран Лафит, а филмът, който е избран да открие фестивала, е Cafe Society на вечния Уди Алън.

1. Официалната селекция. (оставяме имената на филмите и на режисьорите в оригинал, за да не се изгубим в транслитерацията):

За голямата награда „Златна палма“ ще се борят следните заглавия:
American Honey
Andrea Arnold, Великобритания, САЩ
Aquarius
Kleber Mendonça Filho, Бразилия
Elle Elle
Paul Verhoeven France, Германия, Белгия
From the Land of the Moon
Nicole Garcia Франция
Graduation
Cristian Mungiu Romania, Франция
I, Daniel Blake
Великобритания, Франция
It’s Only the End of the World
Xavier Dolan Canada, Франция
Julieta
Pedro Almodóvar, Испания
Loving
Jeff Nichols  Великобритания, САЩ
Ma’ Rosa
Brillante Mendoza, Филипините
Paterson
Jim Jarmusch, САЩ
Personal Shopper
Olivier Assayas, Франция
Sieranevada
Cristi Puiu, Румъния, Франция, Босна и Херцеговина, Хърватска, Македония
Slack Bay
Bruno Dumont, Франция, Германия
Staying Vertical
Alain Guiraudie, Франция
The Handmaiden
Park Chan-wook, Южна Корея
The Last Face
Sean Penn, САЩ
The Neon Demon
Nicolas Winding Refn, САЩ
The Salesman
Asghar Farhadi, ИРАН
The Unknown Girl
Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardennе, Белгия
Toni Erdmann
Maren Ade Germany, Австрия

2. Награда Un Certain – Филмите в тази категория бяха обявени на прес-конференция на 14 април 2016 г. В секцията, първи филм ще бъде Clash на Мохамед Диаб. Допълнително бе добавен Hell or High Water на Дейвид Макензи на 22 април 2016 г.

After the Storm
Hirokazu Koreeda, Япония
Apprentice
Boo Junfeng Singapore, Франция, Германия
Beyond the Mountains and Hills
Eran Kolirin, Израел
Captain Fantastic
Matt Ross, САЩ
Clash (opening film)
Egypt, France, Germany, ОАЕ
The Dancer
Stéphanie Di Giusto, Франция
Dogs
Bogdan Mirică Румъния, България
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki
Juho Kuosmanen, Финландия
Harmonium
Fuchi ni Tatsu Kôji Fukada, Япония
Hell or High Water
David Mackenzie, САЩ
Inversion
Behnam Behzadi, Иран
The Long Night of Francisco Sanctis
Francisco Márquez, Andrea Testa, Аржентина
Pericle
Nero Stefano Mordini, Италия
Personal Affairs
Maha Haj, Израел
The Red Turtle 
Michael Dudok de Wit, Франция, Япония
The Transfiguration
Michael O’Shea, САЩ
The Stopover
Delphine Coulin, Muriel Coulin, Франция
The Student
Kirill Serebrennikov, Русия

Cannes-Film-Festival

3. Извън състезанието – неминуемо, такива неща се случват и понякога филми отпадат поради една или друга причина от състезанието за голямата награда. Вижте кои са те:

The BFG
Steven Spielberg , САЩ, Великобритания, Канада
Café Society
Woody Allen, САЩ
The Wailing
Na Hong-jin, Южна Корея
Money Monster
Jodie Foster, САЩ
The Nice Guys
Shane Black, САЩ

*Среднощни прожекции:
Blood Father
Jean-François Richet, Франция
Gimme Danger
Jim Jarmusch, САЩ
Train to Busan
Yeon Sang-ho, Южна Корея

** Специални прожекции:

Chouf
Karim Dridi, Франция, Тунис
Exile
Rithy Panh, Камбоджа
Hands of Stone
Jonathan Jakubowicz, САЩ, Панама
Hissein Habré, A Chadian Tragedy
Mahamat-Saleh Haroun, Чад
Fool Moon
Grégoire Leprince-Ringuet, Франция
Last Days of Louis XIV
Albert Serra, Испания
The Last Resort
Thanos Anastopoulous, Davide Del Degan, Италия
Le Cancre
Paul Vecchiali, Франция
Wrong Elements
Jonathan Littell France, Белгия

4. Късометражни филми – от общо постъпили 5008 късометражни филма, следните ще се борят за палмата в категорията си:

Law of the Lamb
Souf alla al-dhahr Lotfi Achour, Тунис, Франция
Dreamlands
Sarah Dunlop, Великобритания
Timecode
Juanjo Giménez, Испания
Imago Imago
Raymond Gutierrez, Филипините
Mother
Simón Mesa Soto, Колумбия
The Girl Who Danced with the Devil
João Paulo Miranda Maria, Бразилия
Après Suzanne
Félix Moati, Франция
4:15 P.M. 
Catalin Rotaru, Gabi Virginia Sarga, Румъния
The Silence
Farnoosh Samadi Frooshani, Ali Asgari, Италия
Fight on a Swedish Beach
Simon Vahlne, Швеция

4. Cinefondation – в категорията намират място филми на студенти. Общо 18 филма ще се борят в категорията, подбрани от общо 2300 кандидатури. Повече от половината филми са режисирани от жени:

In the Hills
Hamid Ahmadi London Film School, Великобритания
Submarine
Mounia Akl Columbia University School of the Arts, САЩ
The Noise of Licking
Andrasev Nadja MOME, Унгария
All Rivers Run to the Sea
Alexandru Badea UNATC, Румъния
Somewhere
Mélody Boulissière E.N.S.A.D., Франция
Gabber Lover
Anna Cazenave Cambet La Fémis, Франция
The Alan Dimension
Jac Clinch NFTS, Великобритания
Trash
Alexandre Gilmet INSAS, Белгия
Fine
Marta Hernaiz Pidal film.factory, Босна и Херцеговина
The Guilt, Probably
Michael Labarca Universidad de los Andes, Венецуела
The Reasons in the World
Ernesto Martínez Bucio CCC, Мексико
1 Kilogram
Park Young-Ju K-ARTS, Южна Корея
Aram Aram
Lumière University Lyon 2, Франция
Nest Gudh
Satyajit Ray Film and Television Institute, Индия
The Sleeping Saint
Laura Samani Centro Sperimentale di Cinematografia, Италия
Whatever The Weather
Remo Scherrer Hochschule Luzern – Design & Kunst, Швейцария
Anna Anna
Sam Spiegel Film and Television School, Израел
Business
Malena Vain Universidad del Cine, Аржентина

5. Международна седмица на критиците – пълната селекция бе обявена на 18 април 2016 г.

Album
Mehmet Can Mertoğlu, Турция, Франция, Румъния
Diamond Island
Davy Chou, Камбоджа, Франция
Raw
Julia Ducournau, France, Белгия
Mimosass
Oliver Laxe, Испания, Франция, Мароко, Катар
One Week and a Day
Asaph Polonsky, Израел
Tramontane  
Boulghourjian Lebanon, Франция
A Yellow Bird
K. Rajagopal Singapore, Франция

*Специални прожекции:
In Bed with Victoria
Victoria Justine Triet, Франция
Smile
Sandrine Kiberlain, Франция
En Moi
Laetitia Casta, Франция
Kitty
Chloë Sevigny, САЩ
Los Pasos del Agua
César Augusto Acevedo, Колумбия
From the Diary of a Wedding Photographer
Nadav Lapid, Израел
Happy Times Will Come Soon
Alessandro Comodin, Италия, Франция
Apnée
Jean-Christophe Meurisse, Франция

** Късометражни филми:
Arnie
Rina B. Tsou Taiwan, Филипините
Ascensio
Pedro Peralta, Португалия
Campo de Viboras
Cristèle Alves Meira, Португалия
Delusion Is Redemption to Those in Distress
Filipe Fernandes, Бразилия
L’Enfance
Antoine de Bary, Франция
Limbo
Konstantina Kotzamani, Гърция
Oh What a Wonderful Feeling
François Jaros, Канада
Prenjak
Wregas Bhanuteja, Индонезия
The Virgin Soldier
Erwan Le Duc, Франция
Superbia
Luca Tóth, Унгария

actors-fresco2

6. Двуседмичник на режисьорите – специалната категория обваща следните заглавия:
Divines
Houda Benyamina, Франция
Dog Eat Dog
Paul Schrader, САЩ
After Love
Joachim Lafosse, Франция, Белгия
The Aquatic Effect
Sólveig Anspach, Франция, Исландия
Sweet Dreams
Marco Bellocchio, Италия, Франция
Fiore
Claudio Giovannesi, Италия, Франция
Like Crazy
Paolo Virzì, Италия Франция
My Life as a Zucchini
Claude Barras, Швейцария, Франция
Mean Dreams
Nathan Morlando, Канада
Mercenaire
Sacha Wolff, Франция
Neruda
Pablo Larraín, Чили, Аржентина, Франция, Испания
Endless Poetry
Alejandro Jodorowsky, Чили, Япония, Франция
Psycho Raman
Anurag Kashyap, Индия
Risk
Laura Poitras, САЩ, Германия
Tour de France
Rachid Djaïdani, Франция
Two Lovers and a Bear
Kim Nguyen, Канада
Les Vies de Thérese
Sébastien Lifshitz, Франция
Wolf and Sheep
Sadat Denmark, Афганистан

* Късометражни филми:
Abigail
Isabel Penoni, Valentina Homem, Бразилия
Chasse Royale
Romane Gueret, Lise Akoka, Франция
Decorado
Alberto Vázquez, Испания
Habat Shel Hakala
Tamar Rudoy, Израел
Happy End
Jan Saska, Чехия
Hitchhiker
Jero Yun
Import
Ena Sendijarevic, Холандия
Kindil El Bahr
Damien Ounouri, Алжир
Léthé
Dea Kulumbegashvili, Грузия
Listening to Beethoven
Garri Bardine, Русия
Zvir
Miroslav Sikavica, Хърватска

7. ACID – Асоциацията на френските и чуждестранните филмови режисьори цели да подкрепи по девет филма всяка година с цел подпомагане на други режисьори. Колегиалността сега се изразява чрез подкрепата на следните заглавия:

Isola
Fabianny Deschamps, Франция
La Jeune Fille sans mains
Sébastien Laudenbach, Франция
Madame B, histoire d’une nord-coréenne
Jero Yun, Франция, Южна Корея
Le Parc
Damien Manivel, Франция
Sac la mort
Emmanuel Parraud, Франция
Swagger
Olivier Babinet, Франция
Tombé du ciel
Wissam Charaf, Франция, Ливан
Le Voyage au Groenland
Sébastien Betbeder, Франция
Willy 1er
Ludovic Boukherma, Zoran Boukherma, Marielle Gautier, Hugo P. Thomas, Франция

8. Класиките на Кан – в тази категория ще могат да бъдат гледани следните заглавия:

Sorcerer (1977)
William Friedkin, САЩ
The Birds, the Bees and the Italians (1966)
Pietro Germi Италия, Франция
A Man and a Woman (1966)
Claude Lelouch, Франция
News Items (1983)
Raymond Depardon, Франция
Hospital (1970)
Frederick Wiseman, САЩ
Farrebique (1946)
Georges Rouquier, Франция
The Last Chance (1945)
Leopold Lindtberg, Швейцария
Valley of Peace (1956)
France Štiglic, Югославия
Voyage to the End of the Universe (1963)
Jindřich Polák, Чехословакия
The Day Shall Dawn (1959)
Aaejay Kardar, Пакистан
Memories of Underdevelopment (1968)
Tomás Gutiérrez Alea, Куба
Santi-Vina (1954)
Thavi Na Bangchang, Тайланд
Love (1971)
Károly Makk, Унгария
Howards End (1992)
James Ivory, Великобритания, САЩ, Япония
Decalogue V and Decalogue VI (1990)
Krzysztof Kieślowski, Полша
Momotaro, Sacred Sailors (1945)
Mitsuyo Seo, Япония
One-Eyed Jacks (1961)
Marlon Brando, САЩ
Solaris (1972)
Andrei Tarkovsky, СССР
Ugetsu (1953)
Kenji Mizoguchi, Япония
Pepper Candy aka Sweet and Sour (1963)
Jacques Baratier France, Италия
Valmont (1989)
Miloš Forman, Франция, САЩ
Lady Killer (1937)
Jean Grémillon, Франция, Германия
Masculin Féminin (1966)
Jean-Luc Godard, Франция, Швеция
Indochine (1992)
Régis Wargnier, Франция
Adieu Bonaparte (1985)
Youssef Chahine, Египет, Франция
The Pit and the Pendulum (1961)
Roger Corman, САЩ
Rendezvous in July (1949)
Jacques Becker, Франция
Planet of the Vampires (1965)
Mario Bava, Италия, Испания
Time to Die (1966)
Arturo Ripstein, Мексико

Видно от списъците – имаме огромно количество филми, които ще могат да бъдат гледани по време на скромните за такива мащаби единадесет дни. Искрено завиждаме на всички, които в момента са там – и ние искаме да присъстваме на мероприятието, но тази година няма да се случи.

Докато си набелязвате филми за гледане, може да погледнете и малко спомени от посещението ни в Кан преди две години.

Очаквайте всичко, което се случва на Лазурния бряг, да бъде отразявано своевременно при нас. Нека най-добрите победят!

Leave a comment

Your email address will not be published.


*